„Bogu na chwałę, ludziom na ratunek” – Bohaterowie z OSP Kruszyn

Działają w cieniu, często nie widząc sławy ani pochwał, ale ich poświęcenie i determinacja są bezcenne. Mówimy o druhach Ochotniczej Straży Pożarnej (OSP) Kruszyn, którzy każdego dnia stawiają czoła wyzwaniom i niebezpieczeństwom, by chronić swoją społeczność. Rozmawiamy z Wiceprezesem, Naczelnikiem Patrykiem Mazurem, który opowiada o trudnościach związanych z wyposażeniem jednostki OSP i ich codziennych wyzwaniach.

Wyjątkowe Wyzwania i Moc Poświęcenia

OSP Kruszyn, choć dokonuje stosunkowo niewielu wyjazdów rocznie, zawsze jest gotowa na akcję. Te nieliczne wyjazdy są jednak zazwyczaj związane z poważnymi zdarzeniami, gdzie liczy się każda sekunda. To dlatego druhowie OSP muszą być dobrze przygotowani i wyposażeni, by udzielać pomocy w nagłych przypadkach.

 

Kryzys Wyposażenia

Jednym z głównych problemów, z jakimi zmaga się OSP Kruszyn, jest stan wyposażenia. Torba medyczna, która jest nieodłącznym elementem wyposażenia jednostki, ma już 10 lat. Druga torba, choć młodsza, jest znacznie gorzej wyposażona. Warto pamiętać, że ten sprzęt jest kluczowy, szczególnie w sytuacjach związanych z medycyną ratunkową.

 

 

Istotne Położenie Jednostki OSP

Lokalizacja OSP Kruszyn ma zarówno swoje zalety, jak i wady. Chociaż jednostka nie jest zbyt często wysyłana na akcje, to w razie potrzeby jest pierwsza na miejscu. Jednak najbliższa stacja pogotowia znajduje się aż 10 km stąd, co oznacza, że druhowie muszą czasami długo udzielać pomocy poszkodowanym do czasu przyjazdu Pogotowia Ratunkowego.

 

Wypadki na Śliskiej Drodze

Sytuacje w których pojazdy utraciły panowanie i doszło do wypadków na śliskiej drodze, to wydarzenia, które OSP Kruszyn pamięta szczególnie dobrze. W ciągu krótkiego okresu czasu, w tej samej okolicy, doszło do aż czterech poważnych wypadków, w których uczestniczyły ciężarówki i autobus. W takich sytuacjach każda minuta jest bezcenna, a druhowie OSP muszą działać szybko i zdecydowanie.

 

 

Pomysł na Ćwiczenia z Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym

Patryk Mazur, jeden z druhów OSP Kruszyn, wpadł na pomysł zorganizowania ćwiczeń z Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym. Symulacje wypadku śmigłowca, poszkodowanych osób i ratownika na drzewie były doskonałą okazją do trenowania umiejętności i podniesienia kwalifikacji.

 

Wyposażenie Jednostki OSP

Choć jednostka OSP Kruszyn jest stosunkowo niewielka, to posiada kilka kluczowych narzędzi, które pomagają im w działaniach ratunkowych. Do nich należy quad, który umożliwia dojazd do miejsc trudno dostępnych, oraz ponton, przydatny w sytuacjach związanych z wodami Kanału Noteckiego.

 

 

Trzy Minuty, które Mogą Zmieniać Życie

W jednostce OSP Kruszyn każda minuta od alarmu do wyjazdu zastępu jest cenna. Druhowie muszą być gotowi do działania w ciągu zaledwie trzech minut od otrzymania wezwania.

 

Zakup Wozu Bojowego – Czy To Naprawdę Musi Tak Wyglądać?

W jednostce OSP Kruszyn, druhowie musieli wykazać się wyjątkową inicjatywą, by zakupić wóz bojowy Ford Transit. To wydaje się być absurdem, że strażacy ochotnicy muszą współfinansować zakup niezbędnego pojazdu, a nie gmina jako taka. Jednak to właśnie ten niecodzienny kawałek rzeczywistości, którym strażacy muszą się zmierzyć. Pomimo tej trudności, ich zaangażowanie i poświęcenie dla społeczności są nieocenione.

 

 

Kwalifikowana Pierwsza Pomoc

W jednostce OSP Kruszyn tylko 12 z 32 strażaków ochotników ukończyło kurs Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy. To kluczowa umiejętność, która jest niezastąpiona w przypadku udzielania pomocy poszkodowanym.


Warto podkreślić, że Ochotnicza Straż Pożarna pełni kluczową rolę w ratowaniu zdrowia i życia ludzkiego na obszarach wiejskich. Jednak kluczowym warsztatem zapewniającym właściwe udzielanie pierwszej pomocy jest Kurs Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy (KPP), którego koszt to ok. 1500 zł, odnawiany co trzy lata. 

 

Niestety Ochotnicze Straże Pożarne rzadko otrzymują dofinansowanie na przedmiotowy warsztat, co przekłada się w jakość niesionej pomocy. Bardzo często to ochotnicy OSP pokrywają koszty z własnych środków finansowych. 

 

OSP Kruszyn to przykład jednostki, która mimo trudności z wyposażeniem i wsparciem walczy o bezpieczeństwo swojej społeczności. To bohaterowie, którzy każdego dnia ryzykują swoje życie, by pomagać innym. Warto doceniać i wspierać ich wysiłki, by mogli jeszcze skuteczniej chronić nasze wspólnoty.

Udostępnij: